3M Scotchlok Piggy-back Disconnect Male Female Nylon Insulated, MNG14-250DMFX-A
by 3M
Unit price
per
No Reviews
by 3M
Unit price
per
No Reviews
(0 in cart)
100% Secure payments
Your details are protected and safe with us.
You may also like
About this item
3M
Key points
  • Connects a male or female counterpart
  • Mates with 0.25-in wide male and female tab
  • Accommodates wire sizes 16 to 14 AWG
  • Made of durable brass for good conductivity and has corrosion-resistant tin plating
  • Withstands a temperature range of -40 to 221 degrees F (-40 to 105 degrees C)
  • Rated 300V for building wire