Greenlee PRX-4/K10/220 PRX Proximity Voltage Detector Kit, 4kV, Hard Case, 220V
Unit price
per
No Reviews
Unit price
per
No Reviews
(0 in cart)
100% Secure payments
Your details are protected and safe with us.
You may also like
About this item
Greenlee
Key points
  • HI/LO proximity voltage detector with two voltage ranges, 50V-4kV and above 4kV
  • Verifies presence of voltage without contacting conductor
  • Audible and visual alert when voltage is present
  • Rugged, ultra-light, waterproof housing ideal for harsh working environments
  • Rechargeable Li-ion battery provides full day of typical use with 15 minute charge
The Greenlee PRX-4/K10/220 PRX Proximity Voltage Detector Kit is designed for the most demanding environments. The HI/LO detector offers two voltage ranges, 50V-4kV and above 4kV, enabling non-contact voltage verification. An audible and visual alert indicates the presence of voltage. Waterproof, ultra-light housing and rechargeable Li-ion battery provide up to 8 hours of typical use with a 15-minute charge.