Greenlee PRX-500/K02/220 PRX Proximity Voltage Detector Kit, 500kV, 220V
No Reviews
No Reviews
(0 in cart)
100% Secure payments
About this item
Greenlee
Key points
  • Preset with nine standard voltage ranges from 120VAC to 500kVAC
  • Capacitive test point mode included in the 120VAC setting
  • Bright flashing LED lights and loud audible alarm indicate when voltage is present
  • Rechargeable Li-ion battery provides full day of typical use with 15 minute charge
The Greenlee PRX-500/K02/220 PRX Proximity Voltage Detector Kit is an ideal solution for line crews that need to detect voltage on distribution or transmission lines on a daily basis. It is preset with nine standard voltage ranges from 120VAC to 500kVAC, and includes a capacitive test point mode in the 120VAC setting. With a rechargeable Li-ion battery that provides a full day's use with just 15-minute charge, this kit provides bright flashing LED lights and loud audible alarm to indicate when voltage is present.