Greenlee PRX-69D/K01/220 PRX Proximity Voltage Detector Kit, 69kV, 220V
No Reviews
No Reviews
(0 in cart)
100% Secure payments
About this item
Greenlee
Key points
  • Designed specifically for distribution crews, with seven preset standard distribution ranges from 120VAC to 69kVAC
  • Verifies presence of voltage without contacting conductor
  • Capacitive test point mode included in the 120V setting
  • Bright flashing LED lights and loud audible alarm indicate when voltage is present
  • Rechargeable Li-ion battery provides full day of typical use with 15 minute charge
The Greenlee PRX-69D/K01/220 PRX Proximity Voltage Detector Kit is designed to keep distribution crews safe. With seven preset standard distribution ranges from 120VAC to 69kVAC and capacitive test point mode included in the 120V setting, this detector can quickly and accurately verify the presence of voltage without contacting the conductor. To alert the user, it features bright flashing LED lights and loud audible alarms when voltage is present. Battery charge time is only 15 minutes, providing a full day of typical use.