Greenlee VDET-4/220 V-DETECT AC Voltage Detector Kit, 220V, 50V-500kV
Unit price
per
No Reviews
Unit price
per
No Reviews
(0 in cart)
100% Secure payments
Your details are protected and safe with us.
You may also like
About this item
Greenlee
Key points
  • Loud beeper and flashing LED lights indicate voltage is present
  • Rechargeable battery provides full day of typical use with 15 minute charge
  • Heartbeat signal assures user that detector is on and ready to detect voltage
  • Easy to use electronic touch pad with large buttons
  • Rugged, durable and water resistant housing for outdoor use
The Greenlee VDET-4/220 V-DETECT AC Voltage Detector Kit is essential for any electrical work. It accurately detects voltages from 50V-500kV and indicates their presence with a loud beeper and flashing LED lights. It runs on a rechargeable battery that provides a full day of use with just a 15-minute charge. The electronic touchpad with large buttons makes it effortless to use. It also features a heartbeat signal to assure that the detector is on and ready to go. Plus, its rugged, durable and water resistant housing makes it ideal for outdoor use.