Ideal 30-S2212N SLK Disconnect Kit, Y-Tap Breakaway, Set Screw, Non-Fused
by IDEAL
Unit price
per
No Reviews
by IDEAL
Unit price
per
No Reviews
(0 in cart)
100% Secure payments
Your details are protected and safe with us.
You may also like
About this item
IDEAL
Key points
  • Y-Tap Breakaway
  • Use in roadway, street, parking
  • Color : Orange
  • Material : Polypropylene
  • Made In USA
Breakaway fuseholder for use in roadway, street, parking lot and area lighting
Listed to UL 486D for submersibility
Bright orange color for ease of visibility
Set screw or crimp terminations available
Accepts 13/32 x 1-1/2 midget-style fuse (Note: Fuse not included)
Wire Range: 2-14 AWG (Cu & Al rated)
Ratings: 30A, 600V, 105°C